Hlavní město Malé

Správná výslovnost názvu hlavního města Malediv je maa-lay. Ve městě žije 104 403 obyvatel (údaj z roku 2006). Město leží na ostrově Malé, který je součástí atolu Kaafu. Na ostrově je velký obchodní přístav a celý ostrov je hlavní obchodní oblastí celé země. Ve městě také sídlí většina vládních budov a vládních organizací. Mezinárodní letiště Malé je na přilehlém ostrově Hulhule. Součástí letiště je i základna hydroplánů sloužících k dopravě mezi ostrovy. Neustále probíhají projekty rekultivace na rozhraní ostrova a moře – snahou je zvětšení přístavu.

Celý ostrov je velmi intenzivně urbanizován, město zabírá v podstatě veškerou pevninu ostrova. Přesto je Malé město s nejvyšší hustotou zalidnění na světě. Ve městě žije téměř jedna třetina obyvatel Malediv.

V minulosti bylo město několikrát rozšiřováno, aby bylo zajištěno ubytování pro všechny jeho obyvatele. Nynější Malé je tedy kombinací již tří ostrovů. Kromě ostrova Malé je to ještě ostrov Villingili a také ostrov Hulhumalé, což je umělý ostrov spojující město Malé s mezinárodním letištěm.

Město se dělí na šest správních celků: Henveiru, Galolhu, Maafannu, Machangolhi, Vili Malé a Hulhumalé.

Prohlídka města Maledivy

První, co člověka zaujme, jsou asi velké nákladní lodě kotvící ve venkovním přístavu. Vnitřní přístav je naopak zaplněn malými loděmi, je zde přehršel rychlostních člunů a také tradičních lodí dhoni (dnes ovšem s motorem). Pokud se zajímáte o architekturu, určitě se zajděte podívat na Prezidentský palác, Islámské centrum nebo na starou Páteční mešitu. Pro milovníky nakupování je zde místní tržiště, rybí trh a mnoho obchodů se suvenýry.