Maledivská flóra

Přestože je na Maledivách tropické podnebí, nevyskytuje se zde žádný rozsáhlý tropický deštný prales. Jen na některých ostrovech rostou menší deštné lesy. Půda na většině ostrovů je písčitá a chudá na živiny.

Obecně se rostlinstvo na ostrovech dělí na pět kategorií, podle toho jaký ekosystém rostliny obývají. Podél pobřeží každého ostrova se táhne travnatý pás. Vyskytuje se zde okolo 20ti různých druhů trav a rákosu. Na travnatý pás navazuje pás keřový, kde rostou pandány a další nenáročné křoviny. Dominantou křovisek jsou rostliny z čeledi kyprejovitých (Pemphis acidula) nazývané kuredhi a rostliny druhu Scaevola (vějířovky) nazývané magoo. Ještě dále od pobřeží můžeme najít poměrně vysoké, až pěti metrové stromy a keře. Často zde rostou ibišky (Hibiscus tiliaceus), kterým místní obyvatelé říkají dhiggaa a stromy nazývané kaani (Cordian subcordata). Na větších ostrovech, kde rostou tropické lesy, jsou velmi běžné stukače (Hernandia nymphaeifolia) nazývané kandoo a vrcholáky (Terminalia cattappa), kterým se říká midhili. Nejvyšší strom rostoucí na Maledivách je fíkovník bengálský (Ficus benghalensis), známý také jako banyan tree.

Nejběžnějším a také nejnápadnějším stromem, který zde roste, je rozhodně kokosová palma. Tento strom převyšuje většinu okolní vegetace, pro svůj typický tvar se stal symbolem Malediv a je také zcela nepostradatelný pro místní obyvatele. Kmeny palem se používají pro stavbu lodí, listy nacházejí využití při stavbě obydlí. Samotné kokosy mají široké využití v maledivské kuchyni a jsou součástí mnoha tradičních receptů. Skořápky ořechů se používají k výrobě provazů z kokosového vlákna, různých doplňků do domácnosti a také slouží jako palivo.

Na Maledivách se daří také tropickému ovoci. Pěstují se zde banány, mango, papája, granátová jablka, ananas a pomeranče. K obživě místních obyvatel také slouží kukuřice, sladké brambory, vodní melouny, proso a mnohé další zde pěstované zemědělské plodiny.