Tipy na cestu

Na Maledivách nejsou klasické hotely, ale pouze letoviska s plážovými a vodními chatkami, což poskytuje návštěvníkům opravdové soukromí. Maledivci jsou k turistům velmi přátelští a pohostinní. Ostrovy jsou ideálním místem nejen pro odpočinek a relaxaci, ale je zde také mnoho možností aktivního odpočinku. Hlavně milovníci podmořského světa si zde přijdou na své, neboť potápění a šnorchlování je zde opravdu jedinečné. Jen pár metrů od břehu se prohánějí hejna barevných korálových rybiček – vyskytují se zde více než tři čtvrtiny všech druhů korálových ryb.

Víza

Na letišti získá turista třicetidenní vízum na základě zpáteční letenky a potvrzení o zajištění ubytování. Další podmínkou je cestovní pas s platností delší než půl roku. Před vypršením tohoto třicetidenního víza lze na imigračním úřadě požádat o prodloužení víza, a to na dalších 60 dní.

Roaming

Roaming na Maledivách zajišťují pro O2, Vodafone a T-Mobile dva tamní operátoři (Dhiraagu a Wataniya).

Doprava

Mezi ostrovy se lze dopravit pomocí hydroplánu, pro větší vzdálenosti se používají malá letadla a mezi sousedními ostrovy se přejíždí i rychločluny. Po hlavním městě se dá pohybovat pěšky, protože je poměrně malé. Jízda taxíkem zde stojí 10 MVR nebo 1 USD, a to při jakékoli vzdálenosti.

Elektrický proud

Celostátní rozvod elektřiny neexistuje, proto má každý hotel svůj vlastní generátor. Napětí je v rozmezí 220 V – 240 V. Zástrčky jsou britského typu, je k nim tedy potřeba redukce.

Etiketa

Přísně zakázán je na Maledivách nudismus a plavky jsou akceptovány pouze v plážových resortech. Na veřejnosti je pro ženu nezbytné mít sukni zakrývající alespoň stehna a triko s krátkým rukávem bez výstřihu. Ani muži by na veřejnosti neměli chodit s odhalenou hrudí. Při vstupu do mešity se musí každý zout, vstup je povolen pouze v dlouhých kalhotách nebo dlouhé sukni a dlouhém rukávu.

Maledivci jsou velice striktní při dodržování pravidel ochrany životního prostředí, hlavně korálů a mořských živočichů.

Pomoc v nouzi

První pomoc poskytne každá recepce hotelu nebo půjčovna potápěčského náčiní. Pokud nedokážou pomoci, sami zařídí příjezd lékaře. V případě nutnosti se lze obrátit na tísňové linky přímo:

  • Policie: 119
  • Hasiči: 118
  • Zdravotnická záchranná služba: 102

Kontaktním českým úřadem pro Maledivy je Velvyslanectví Dillí v Indii.

Velvyslanectví České republiky v Indii
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Telefon: +91-11-2415 5200
Nouzová linka: +91 991 0 999 460
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz

Ceny

V turistických centrech jsou ceny poměrně vysoké. Plechovka piva vyjde na 2,50 – 4,50 USD, koktejly od 6 USD, láhev vína 25 – 45 USD, láhev minerální vody od 2,50 USD. Večeře v letovisku mimo normální jídelníček stojí kolem 25 USD (bez nápojů). V hlavním městě Malé je cenová úroveň o něco nižší než v ČR.